Saturday, April 5, 2014

بیانیه ی وداع با "پدرم مارشال فهیم"

بیانیه ی وداع با "پدرم مارشال فهیم"

ارگ ریاست جمهوری، 20 حوت 1392، کابل


بسم الله الرحمن الرحیم

جلالتمآب حامد کرزی رئیس جمهور، جمهوری اسلامی اسلامی افغانستان، جلالتماب خلیلی صاحب معاون دوم ریاست جمهوری .ا.ا، رهبران معظم جهادی، اعضای محترم کابینه، روئساء واعضای محترم مجلس شورای ملی، شخصیت های محترم سیاسی، هیات محترم مهمان از کشورهای دوست، اعضای هیأت های سیاسی کشور های خارجی مقیم کابل، جنرالان، افسران و سربازان قوای مسلح، مجاهدین دلیر، حاضرین گرامی:

السلام وعلیکم و رحمته الله و برکاته

نخست از همه اجازه می خواهم از نام خانواده مارشال محمد قسیم فهیم از همدردی، غم شریکی و اشتراک همه هموطنان عزیز در مراسم رسمی و دولتی تدفین مرحوم پدرم مارشال فهیم ابراز سپاسگزاری و شکران نمایم، خداوند بی نیاز برای هریک شان اجر و پاداش عنایت فرماید.

پدرم مارشال فهیم همانگونه که از آغاز دوره جوانی پس از کودتای ثور 1357 به جهاد مردم افغانستان پیوست، مبارزه مسلحانه خود را بر ضد رژیم استبدادی وقت آغاز و در بسیج وانسجام مجاهدین تا سقوط دولت دوکتور نجیب الله از هیچ گونه سعی و فداکاری دریغ نورزید.
پدرم مارشال فهیم در دوره مقاومت ملی مردم افغانستان سر سختانه رزمید و پس از شهادت قهرمان ملی شهید احمد شاه مسعود به منظور دفاع از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال کشور بحیث فرمانده کل نیرو های دولتی و مقاومت، توانست نیرو های مقاومت را منسجم و از تمامیت ارضی افغانستان شجاعانه دفاع نماید. سر انجام در ماه عقرب 1380 در رأس نیرو های مقاومت وارد کابل گردید که در نتیجه به حاکمیت طالبان نقطه پایان گذاشته شد.

پدرم مارشال فهیم از بنیانگزاران نظام نوین کشور و حامی صلح و ثبات و همبستگی ملی مردم افغانستان بود. او تلاش خود را در جهت استقرار ساختار سیاسی و اداری افغانستان به راه انداخت و در کنار سایر دولت مردان کشور پایه های یک نظام مردم سالار را استحکام بخشید.

پدرم مارشال فهیم بعد از استقرار نظام نوین در کشور بخاطر انسجام بیشتر مجاهدین و تنظیم آنها در قطعات وزارت دفاع ملی جدیت فراوان به خرچ داد و بدینوسیله میتوان او را بنیانگزار اردوی ملی نوین در کشور دانست.

پدرم مارشال فهیم در تنظیم و انسجام لویه جرگه های اضطراری و قانون اساسی بخاطر استحکام و تحکیم حاکمیت قانون از هیچگونه سعی و تلاش دریغ نورزید. همبستگی و مشارکت اقوام را در ساختار نظام سیاسی و اجتماعی افغانستان مهم می شمرد و به تأمین حقوق متوازن آنها باورمند بود.

پدرم مارشال فهیم، به پاس خدمات ارزنده و نقش همه جانبه اش در آزادی کشور بلند ترین رتبه نظامی کشور یعنی مارشالی را کسب نمود. موصوف رتبه مارشالی را محصول فدا کاری حق خواهانه مردم افغانستان در برهه های جهاد و مقاومت دانسته به عنوان بارز ترین دستآورد مبارزات مردم فدا کار افغانستان پاس میداشت.

پدرم مارشال فهیم مبارز شجاع، مجاهد نستوه، شخصیت متواضع، متدین و وطندوست بود و طی چهار دهه زندگی خویش درسهای را از گرم و سرد روزگار آموخته بود و در زند گی فردی و مسئولیت های رسمی خویش به کار می بست او بیشترین دوران زند گی خویش را در مبازره بر ضد اشغال و مداخلات اجانب با سربلندی تمام سپری کرد و در کنار مردم اش باقیمانده و به یکی از چهره های ماندگار در متن حوادث کشور مبدل شد.

پدرم مارشال فهیم در حالیکه هنوز کشور معروض به جنگ و مداخلات خارجی بود وظیفه خود را پایان نایافته میدانست و برای دستیابی مردم افغانستان به صلح وامنیت پایه دار می اندیشید و آرزو داشت تا روزی شاهد برگشت صلح و تفاهم ملی در پرتو عدالت اسلامی و رفاه اجتماعی بوده باشد. برگزاری انتخابات شفاف و سالم را در کشور یگانه راه نجات وطن از بی نظمی و بی ثباتی می دانست.

من بخاطر بر آورده شدن خواست های مرحومی که همانا تأمین صلح و ثبات دایمی در کشور، تأمین وحدت ملی، رعایت حقوق مردم ، برگزاری انتخابات سالم و شفاف، تحکیم پایه های نظام سیاسی کشور میباشد یکبار دیگر تأکید نموده و از مسوولین محترم دولت ج.ا.ا، مجاهدین و مردم شهید پرور کشور می طلبم تا درین راستا مساعی لازم را به خرچ دهند.

در اخیر یکبار دیگر لازم می دانم تا از توجه شخص رئیس جمهور افغانستان جلالتمآب حامد کرزی، کمیسیون محترم مراسم دولتی تدفین مرحوم مارشال فهیم و همه عزیزانی که بخاطر اشتراک در این مراسم قبول زحمت فرموده اند، ابراز امتنان و قدر دانی نمایم.

و من الله توفیق

No comments:

Post a Comment