Saturday, April 5, 2014

بیانیه ی امتنان از ملت و دولت افغانستان


بیانیه ی امتنان از ملت و دولت افغانستان
مسجد جامع مارشال فهیم، مرکز ولایت پنجشیر، 25 حوت 1392بسم الله الرحمن الرحیم

حاضرین گرامی و بسیار عزیز، با درود بروح شهدای راه آزادی و عدالت، قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود، استاد ربانی شهید، و همه شهدای آزادی کشور که زندگی عزت مندانه را نصیب ملت نمودند:

السلام علیکم و رحتمه الله و برکاته

امروز یک هفته از رحلت جانگداز مارشال محمدقسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری سپری شد. اکنون ما آخرین فاتحه خوانی را در زادگاهش برگذار کرده وبه روح آن مرد بزرگ اتحاف دعا کردیم.

از همان روزی که پدر مرحومم مارشال فهیم چشم از جهان فروبست تا امروز ما شاهد عزاداری گسترده مردم مجاهد ما در کابل و همه ولایات افغانستان بودیم.
مردم بزرگوار و مجاهد پرور افغانستان از اقشار و اقوام مختلف از سراسر کشور، در این سوگ عظیم در کنار خانوادۀ ما و دوستان مارشال فقید، قرار داشتند و این پیشامد یک بار دیگر ثابت ساخت که ماشال فهیم مردی با نگرش ملی بود.
بزرگان و مهمانان عزیز!

سپاسگزاریم که امروز هم شما را درکنار خود داریم. ما با خانواده و همه دوستان مارشال زنده یاد، در این مدت، غم بزرگ مان را در کنار شما مردم با دیانت و مهربان از یاد بردیم.
من و خانواده ام پیوسته در این مدت، گرمی احساس و غمشریکی شما مردم عزیز افغانستان را با تمام حواس خود درک کردیم و دانستیم که مارشالِ مرحوم حق داشته است که در زنده گی اش به مردم خود بنازد و آن ها را از سراسر کشور یکی دانسته وطندار خطاب کند.
من به نماینده گی از خانواده و دوستان پدرم ، می خواهم مراتب آتی را به شما مردم بزرگوار و عزیز ارایه نمایم.

• از شخص جلالتمأب حامدکرزی رئیس جمهور، جمهوری اسلامی افغانستان سپاسگذاری می کنم که در کنار ما بودند و شخصاً با درایت تمام پیگیر هر چه بهتر و شایسته تر برگزاری مراسم تشییع جنازه، خاکسپاری و فاتحه خوانی بودند.

• از همه اعضای محترم دولت ، که در همه این روز ها در کنار ما قرار داشتند سپاسگذاری می نمایم.

• از همه نیرو های امنیتی کشور عزیز که در این روزهای غم و اندوه برای اجرای آرام و بموقع مراسم تشییع جنازه بخاک سپاری، و فاتحه خوانی ، از جان و دل تلاش کردند و در این مدت خواب راحت را بر خویش روا نداشتند، صمیمانه سپاسگذاری می کنم.

• از کمیسیون عالی دولتی برگزاری مراسم تشییع جنازه، بخاک سپاری، و فاتحه خوانی مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری که در راس آن جناب محترم محمد عمر داودزی، وزیر امور داخله قرار داشتند و کمیسیون را بابهترین شکل آن مدیریت کردند و از همه اعضای کمیسیون های چهار گانه ای آن، صمیمانه قدردانی کرده اظهار امتنان می نمایم.

• از همه هیات های دپلماتیکی که از کشور های دوست و همسایه به این مناسبت تشریف آورده بودند، از سفرای کشور های دوست مقیم کابل و از همه اعضای کور دیپلماتیک مقیم کابل که در گرامیدشت از مارشال فقید، در مراسم تشیع جنازه و فاتحه خوانی اشتراک ورزیدند صمیمانه تشکر می کنم.

• از همه شهروندان کابل که در روز های عزاداری در کنار خانوادۀ ما و دوستان مارشال فقید ایستاده بودند و قبول زحمت فرمودند، اظهار شکران و قدر دانی می نمایم.

• از همه مردم عزیز افغانستان که تعداد زیادی از آنان با قبول زحمات فراوان از مناطق دور کشور به کابل آمدند تا در مراسم تشییع جنازه و فاتحه خوانی اشتراک نمایند، صمیمانه سپاسگذاری می کنم.

• از همه والیان محترم ولایات کشور که امور مراسم نماز جنازه غیابی و بعد فاتحه را در ولایت های شان برگذار کردند اظهار قدر دانی و سپاس می کنم.

• از همه هموطنان عزیز و دوستداران راه مارشال فقید، بخصوص جوانان و محصلین، که در روزهای مختلف در خارج از کشور و در دیار هجرت با برگزاری مراسم مختلف، غم شریکی شان را اعلام نمودند، جداً قدردانی می نمایم.

• از همه رسانه های مختلف کشور بخاطر پوشش گسترده این رخداد غم انگیز و بخاطر رعایت روحیه ی عزاداری در نشرات شان نیز صمیمانه تشکر می کنم.

• من از همه مجاهدین دلیر و قهرمان افغانستان که یاران و سنگرداران مارشال فقید بودند، بخاطر سهم شایسته شان در همه مراسمی که بخاطر مارشال فقید برگزار شده بود قدردانی و تشکر می کنم.

در آخر می خواهم عرض نمایم که حضور و مشارکت فعال و معنادر همه آزادی خواهان در داخل و خارج از کشور، در مراسم تشییع جنازه، بخاکسپاری، و فاتحه خوانی را به معنای تجدید میثاق با آرمان های بلند مارشال فهیم که همانا رسیدن به سعادت، ترقی و رفاه کشور است، میدانم.

مارشال فهیم، چهل سال از عمر عزیز خود را در راه جهاد و مقاومت که مایۀ عزت و سربلندی مردم افغانستان است سپری کرد و آن را باعث سربلندی و افتخار خود میدانست

مارشال فهیم به عنوان یکی از بنیانگزاران نظام نوین و دموکراتیک افغانستان، به حفظ دست آورد های ملت مسلمان افغانستان در مقاطع حساس جهاد و مقاومت ملی تاکید میداشت و برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه را جهت تحقق این مامول لازم و ضروری می دانست.

بناءً، خواستار آن هستیم که همه برادران و خواهران عزیز، تحقق این آرمان های بلند را به منظور حفظ و بقای کشور و دستیابی به صلح و ثبات پایدار در محراق توجه خویش قرار دهند. از همه شما یکبار دیگر ابراز سپاس و امتنان نمایم.
و من الله توفیق

No comments:

Post a Comment